TÉMA
RUBRIKY
Zachraňme stromy!Za lepší ochranu stromů a alejíZpravodaj pro přátele stromů č. 077, prosinec 2019
První pomoc pro kácecí sezónu
V naší ulici (podél naší silnice) začali kácet stromy. Mohu tomu zabránit? V tomto období se na ekoporadnu Arniky často obracíte s těmito a podobnými dotazy. Snad vám tedy pomůže následující návod „co mohu udělat teď hned":
1. Pokud máte opravdu důvodné podezření, že s kácením je něco v nepořádku a může k němu dojít každou chvíli, volejte Polici ČR. Ta může od kácejících vyžadovat informace nebo rozhodnutí o povolení ke kácení, může přivolat Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), může se o podrobnostech informovat u příslušného orgánu ochrany přírody.
2. Můžete také sami volat ČIŽP a podat podnět, že mohou být neoprávněně káceny stromy. ČIŽP je povinna v řádu několika dnů provést šetření na místě a informovat vás do 30 dnů o jeho výsledku.
3. Získejte sami potřebné informace: zavolejte příslušnému orgánu ochrany přírody (obecní úřad nebo odbor životního prostředí), zajděte na úřad osobně a ptejte se. Máte právo vyžádat si kopii rozhodnutí o povolení ke kácení, pokud již nabylo právní moci.
Pomoci vám mohou také některé zpracované texty a návody na našem webu. Pokud je kácení stromů vyvoláno stavebním záměrem, je vše složitější. Pomoci by vám mohla publikace Občanův průvodce územním a stavebním řízením po novele stavebního zákona. Nejúčinnější ale je, aktivně a průběžně se zajímat o to, jak se vaše obec stará o zeleň, jak ji hodlá udržovat a obnovovat.
Zvolte alej roku 2019
Právě teď probíhá internetové hlasování o Alej roku 2019 České republiky. Která vyhraje letos? Bude to dubová alej jako loni, ovocná jako předloni, kaštanová jako ještě o rok dříve nebo úplně jiná? Vyhraje potřetí v řadě nově vysazená alej nebo hlasující ocení krásu prověřenou staletími? Podívejte se na rekordních 96 nominovaných alejí, přečtěte si jejich příběhy a hlasujte pro svou favoritku. Hlasování probíhá do 7.1.2020 do 12:00. Konečné výsledky se dozvíte po překontrolování správnosti hlasů v polovině ledna 2020.
Sázeli jsme duby a hrušně se školáky i hasiči
Znáte už brouka páchníka? Jeho biotopem jsou staré stromy s dutinami. Páchník uletí sotva pár stovek metrů a tak když je vzdálenost mezi biotopy příliš velká, jednotlivé izolované populace vyhynou. Proto dosazujeme v Poodří stromy, aby i příští generace páchníků měly kde bydlet. Pestrá krajina prospěje nejen páchníkovi, ale i další živočichům včetně člověka. Letošní podzim byl ve znamení výsadeb Ve Studénce, v Kuníně a ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Nová stromořadí dubů a hrušní s námi sázeli školáci ze Studénky a Staré Vsi, Mladí hasiči z Butovic, ale také dobrovolníci z Frýdecka, Karvinska a Hané.
Pokud jste u toho letos nebyli s námi, připojte se třeba hned na jaře 2020 anebo nás podpořte jinak. Více na www.poodrizije.cz.
Vánoční dárky pro přírodu i přátele
Darujte Vysazení stromu
600,-Kč
Darujte Záchranu aleje
1500,- Kč
Anketu Alej roku podporují
Výsadby stromů v Poodří jsou součástí projektu LIFE Osmoderma 2017, který finančně podpořili Evropská unie z programu LIFE a Ministerstvo životního prostředí ČR.
Alena Marušiaková, 2019-12-15přečteno 699x
[Zpět]
UŽIVATEL