TÉMA
RUBRIKY
Citát z webu ŽIVÁ PŮDA: Robert Winkler filantrop v oblasti péči o zemědělskou krajinu, spolufinancující práci poradců při změnách v obhospodařování zemědělské půdy:
„ Dobrý vlastník pečuje o svůj majetek tak, aby neztrácel na hodnotě, ale naopak ji zvyšoval. Největší bohatství máme pod nohama. Půdu, kterou si nechávají její vlastníci ničit. Proto je potřeba obnovit jejich vztah k půdě. A k tomu chci přispět i já."
Dne 7. Června tohoto roku 2023 jsem se mohla účastnit významného workshopu ve Ctěnicích. Česká zemědělská univerzita - tým pro ekologii hmyzu ve spolupráci s firmou VIN agro zde uspořádala setkání příznivců udržitelného zemědělství nazvaný
BIOPÁSY PRO BIODIVERSITU
I předškolní děti si všímají budek - domečků pro hmyz, které stojí u Kauflandu u Globusu v blízkosti Ďáblic. Jaký význam mají? Zamýšlíme se proč se takové domky vyrábějí? A dříve to tak nebylo? Hmyzu výrazně ubývá. Zemědělci zmíněné firmy spolu s odborníky hledají cesty, jak napravovat škody, které vznikají špatně vedeným obhospodařováním zemědělské půdy a kosením travních porostů veřejné i soukromé zeleně před jejich vykvetením.
Na velkých lánech, které se velkou technikou sice dobře obhospodařují, při přívalových deštích vznikají hrůzné ztráty humusu. Studie, kolik dešťovka odnáší humusu a jak dlouho trvá, než na poli vznikne 1 cm půdní kvality bez niž nemůže nic růst, jsou známé. Určitě jste viděli fotografie ostrůvků „pouště" v produkčním lánu na jižní Moravě.
Je třeba konat. Dělení lánů na malé části je nevyhnutelné. Jak dělit, čím dělit? Na setkání v domku VIN agro v polích poblíž ctěnického zámku se sešlo asi 30 převážně mladých hospodářů, vlastníků půdy a vědců. Presentoval se praktický pokus jak „ narušit lány biopásy"--- NE ........ OŽIVIT LÁNY BIOPÁSY. Ty mohou přispět k biodiverzitě - postupné obnově množství hmyzu opylovačů. Vyšlo se do polí, kde nám byly ukázány 20 m široké pásy půdy oseté vybranými směsmi semen rostlin. Viděli jsme pruh vysetý v loňském roce , pruh fungující druhým a třetím rokem bez zemědělského zásahu. Zkouší se postupné sečení biopásu, aby biotop fungoval co neoptimálněji pro všechny živočichy (byl přítomen i ornitolog), aby pásy co nejdéle kvetly, aby zemědělci stíhali práci, aby....
Hovořila i pracovnice ministerstva. Na semena biopásových směsí může zemědělec obdržet dotaci. Metodika obhospodařování biopásu je stanovena Ministerstvem zemědělství a péče o biopás je kontrolována. Za porušení postupu v péči o biopás jsou dány finanční sankce.
Jsem z občanů, kteří na katastru Ďáblic a v okolí nevlastní žádné pole. Mám však vztah ke krajině a k vodě. Jako seniorka mohu svůj čas dát pozorování dění v okolí Ďáblic. Fotím, objevuji úctyhodné realizace - práce majitelů půdy, práce obcí, vnímám spolupráci veřejné správy a soukromníků v blízkém okolí Ďáblic. Mám dostatek důkazního materiálu, k tomu že mohu doložit následující sdělení.
Na katastru Ďáblic, kde se komunita nachází na nejprudším svahu u prameniště Mratínského potoka bylo pro ochranu půdy, krajiny a majetku obyvatel, zadržení vody v krajině učiněno s účinným výsledkem nejméně. Sleduji Dolní Chabry, Čakovice, Pakoměřice- Bořanovice, Líbeznice, Miškovice, Veleň, Kbely a Úvaly. Na setkání jsme vyslechli referát paní absolventky studia bylino lékařství, která se v projektu stará o sortiment semen k výsevu. Říkala i toto: „ Na výzvu k tvorbě biopásů v časopisu Zemědělec se nám přihlásili zemědělci z celé republiky. Majitelé třeba 15 ha, majitelé 3000 ha". Bude li vás zajímat - nejbližší biopás můžete snadno spatřit pod silnicí k zámku Ctěnice po boku mokřadu. Ten právě jsme viděli a já ke zprávě o akci dávám fotografie z místa.
Může v krajině, kde se odehrávají nezdravé děje, žít člověk ve zdraví a v klidu?
Milada Stroblová
Alena Marušiaková, 2023-06-16přečteno 470x
[Zpět]
UŽIVATEL