TÉMA
RUBRIKY
Díl třicátýprvní - povídání paní Milady Stroblové o Mratínském potoce a přírodě
Krajina se uložila k zimnímu spánku - čas odpočinku, vzpomínání na uplynulý rok
Je 21. prosince, kdy dokončuji vydání 31. dílu seriálu. V pátek 22. prosince začne astronomická zima- krátce před půl pátou ráno. V pátek nastane zimní slunovrat. Noci se další dny začnou zkracovat, den prodlužovat.
Snažím se vcítit se do starých časů, kdy se lidé na venkově uzavřeli do svých chalup. Období vegetace skončilo. Muži opravovali nářadí. Dralo se peří do peřin a polštářů. Začínaly přípravy na vánoční svátky. Vzpomínalo se, jaký byl rok na poli.... Lidé více odpočívali stejně jako příroda.
V roce 2023 jsem fotografovala lán mezi statkem a skládkou, pole v majetku Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou. Vzniknul mi takto soubor fotografií zobrazující hlavní vegetační etapy. Fotografie jsem vystavila ve Vlně při akci Zažijme Ďáblice jinak. Výstava trvala krátce, protože se Vlna zavírala. Na konec roku 2023 v seriálu připomenu uplynulý rok na poli s oslavou sklizně dožínkami.
Po žních obilí se v minulosti konala oslava úspěšného sklizení úrody, konaly se DOŽÍNKY. Scházívala se celá ves. Lidé poděkovali za úrodu. Hodovalo se, tančilo, lidé se radovali. Mechanizováním sklizně, nebylo v zemědělství tolik lidí potřeba. Také vyvlastněním půdy soukromníků, zestátněním půdy došlo k oddálení hospodářů od polí, došlo k vysidlování vesnic. Postupně upadal vztah člověk - krajina - výživa z českých polích. V současnosti jsou dožínky často jen společenskou akcí, většinou bez účastníků žní.
Dožínky - historie podle wikipedie
Jaké byly Dožínky v minulých stoletích? Začínaly průvodem - společnou cestou obyvatel z pole, při které se účastníci ozdobili květy a klasy. Nesli ozdobené kosy a hrábě. Ze stejného materiálu měli i věnce na hlavách. Důležitý byl obzvlášť dožínkový věnec ponechávaný v domě až do jarní setby.
Mezi dožínkové obyčeje patřily například zvyky spojené s posledním uvázaným snopem obilí. Ten se v českém prostředí nazýval baba, stará nebo nevěsta a často byl stylizován do ženské postavy a oblékán do ženských šatů. Nakonec byla figurína odvezena do statku, předána hospodáři a zanechána v domě do příštích dožínek. Podobně se na poli nechávalo obilí svázané do jednoho jehlanu - panáku s kytkou na vrcholu stodola či sibilia. Než byly vynalezeny kombajny, seklo se obilí kosou, svazovalo se do otýpek - snopů, které se postavily do jehlanu - panáku, kde obilí doschlo. Následně bylo svezeno do stodoly, kde se z klasů vymlátilo zrno.
Výstavu DOŽÍNKY jsem připravila v úctě ke krajině, zemědělcům a darům přírody.
Děkuji za pomoc Šárce a Jakubovi, Táně a Lukášovi při rámování a věšení fotografií.
Milada Stroblová
1 - 16.2. 2023 Co je na lánu mezi skládkou a statkem Křížovníků vyseto? Nevím. ,
2 - 24.2. Lán už se zelená! Pohled od vjezdu na skládku.
3 - 18.6. 2023 V nejvyšší části lánu je vyset mák.
4 - 18.6. V dolní části lánu byla vyseta pšenice.
5 - 24.5. vzrostlá pšenice na části lánu u Stakové, v pozadí nová architektura Ďáblic Spiritex
6 - 24.7. lán v den, kdy začalo sečení pšenice
7 - 24.7.dozrálé obilí, v pozadí sídliště u Statkové postavené v místě, kde byla Steyskalova cihelna
8 - 24.7. dozrálé obilí, v pozadí sídliště Central Group
9,10,11 - 24.7. sklizeň pšenice započala, než uvidíme kombajn, fotíme přírodu, suchem rozpukanou ornici
12 - 24.7. s vnoučaty čekám, kombajn jen slyšíme, za pár minut vidíme jeden kombajn Class
13 , 14 - 24.7. V dalších minutách už víme, že pšenici sečou dva kombajny.
15,16, 17 - 24.7. Když se zásobník na zrno v kombajnu naplní, řidič povolává vůz a pšenice se sype na speciální valník, který sám vyfukuje obilí na sýpku.
18 - 8.8. už je sklizeno
19 - 15.8. orání strniště, pod horizontem vpravo kombajn sklízí makovice
20 Zavzpomínejme na minulý rok - jetel inkarnát na stejném lánu. 16.5. 2022,
21 vodní nádrž Ohrada, místo, kde v Ďáblicích pramení Mratínský potok
22 Kynu svým dožínkový kloboukem
Alena Marušiaková, 2024-01-17přečteno 578x
[Zpět]
UŽIVATEL