Home | O nás | Stanovy spolku | Registrace | Kontakt | Dokumenty
 HledatMapa stránek
Spolek pro Ďáblice
Registrováno: 48 uživatelů.

TÉMA

Skládka Skládka

Letová dráha Letová dráha

Soubor Areál Ďáblice Soubor Areál Ďáblice

Pražský okruh Pražský okruh

Životní prostředí Životní prostředí

Územní plán Územní plán

Ochrana zeleně Ochrana zeleně

Ostatní Ostatní

Zprávy z jiných o.s. Zprávy z jiných o.s.

Projekt Náměstí Projekt Náměstí

General General

Ďáblické rezidence Ďáblické rezidence

RUBRIKY

Vyjádření České lékařské společnosti k navrhu na zvýšení hladiny hluku Aktuality

Články Články

Dokumenty Dokumenty

Názory  a dopisy Názory a dopisy

Legislativa Legislativa


Zachraňme stromy

Zachraňme stromy!
Za lepší ochranu stromů a alejí
Zpravodaj pro přátele stromů č. 077, prosinec 2019

Zobrazit s obrázky v internetovém prohlížeči
CoUmiStrom panel1 vyrez

První pomoc pro kácecí sezónuV naší ulici (podél naší silnice) začali kácet stromy. Mohu tomu zabránit? V tomto období se na  ekoporadnu  Arniky často obracíte s těmito a podobnými dotazy. Snad vám tedy pomůže následující návod „co mohu udělat teď hned":

1. Pokud máte opravdu důvodné podezření, že s kácením je něco v nepořádku a může k němu dojít každou chvíli, volejte Polici ČR. Ta může od kácejících vyžadovat informace nebo rozhodnutí o povolení ke kácení, může přivolat Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), může se o podrobnostech informovat u příslušného orgánu ochrany přírody.

2. Můžete také sami volat ČIŽP a podat podnět, že mohou být neoprávněně káceny stromy.  ČIŽP je povinna v řádu několika dnů provést šetření na místě a informovat vás do 30 dnů o jeho výsledku.

3. Získejte sami potřebné informace: zavolejte příslušnému orgánu ochrany přírody (obecní úřad nebo odbor životního prostředí), zajděte na úřad osobně a ptejte se. Máte právo vyžádat si kopii rozhodnutí o povolení ke kácení, pokud již nabylo právní moci.

Pomoci vám mohou také některé zpracované textynávody na našem webu. Pokud je kácení stromů vyvoláno stavebním záměrem, je vše složitější. Pomoci by vám mohla publikace Občanův průvodce územním a stavebním řízením po novele stavebního zákonaNejúčinnější ale je, aktivně a průběžně se zajímat o to, jak se vaše obec stará o zeleň, jak ji hodlá udržovat a obnovovat.

Zvolte alej roku 2019

Platanova zamecka alej
Straznice3 webPrávě teď probíhá internetové hlasování o Alej roku 2019 České republiky. Která vyhraje letos? Bude to dubová alej jako loni, ovocná jako předloni, kaštanová jako ještě o rok dříve nebo úplně jiná? Vyhraje potřetí v řadě nově vysazená alej nebo hlasující ocení krásu prověřenou staletími? Podívejte se na rekordních 96 nominovaných alejí, přečtěte si jejich příběhy a  hlasujte pro svou favoritku. Hlasování probíhá do 7.1.2020 do 12:00. Konečné výsledky se dozvíte po překontrolování správnosti hlasů v polovině ledna 2020.

Sázeli jsme duby a hrušně se školáky i hasiči

Platanova zamecka alej Straznice3 webZnáte už brouka páchníka? Jeho biotopem jsou staré stromy s dutinami.  Páchník uletí sotva pár stovek metrů a tak když je vzdálenost mezi biotopy příliš velká, jednotlivé izolované populace vyhynou. Proto dosazujeme v Poodří stromy, aby i příští generace páchníků měly kde bydlet. Pestrá krajina prospěje nejen páchníkovi, ale i další živočichům včetně člověka. Letošní podzim byl ve znamení výsadeb Ve Studénce, v Kuníně a ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Nová stromořadí dubů a hrušní s námi sázeli školáci ze Studénky a Staré Vsi, Mladí hasiči z Butovic, ale také dobrovolníci z Frýdecka, Karvinska a Hané.

Pokud jste u toho letos nebyli s námi, připojte se třeba hned na jaře 2020 anebo nás podpořte jinak. Více na www.poodrizije.cz.

Vánoční dárky pro přírodu i přátele

Věnujte některou z našich listin jako smysluplný dárek! Vyberte listinu, napište věnování a dárek je na světe. My se pak o přírodu postaráme za vás. Více na darekproprirodu.cz.

 

strom-500px

aleje-500px

Darujte Vysazení stromu

600,-Kč

Darujte Záchranu aleje

1500,- Kč

Ke každému dárku Mapa alejí zdarma.rurartmapMapa - Aleje české krajiny

omalovánka-páchník 02

placky páchník z blízka
01

Omalovánka Jenda Páchník38,- Kč Placky Poodří žije25,- Kč

 

Anketu Alej roku podporují

 

logo AuditDane logo lucky balon Canon Logo

 

Výsadby stromů v Poodří jsou součástí projektu LIFE Osmoderma 2017, který finančně podpořili Evropská unie z programu LIFE a  Ministerstvo životního prostředí ČR.

life logoNatura2000MZP
logo RGB v2

 

 

Alena Marušiaková,
2019-12-15
přečteno 519x

[Zpět]UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Stát se členem sdružení!


NaZemi-Hájíme důstojné pracovní podmínky. NaZemi.

Arnika-Arnika

Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy

Auto*Mat-http://www.auto-mat.cz/

Praha-Ďáblice-Ďáblice místo pro život

o.s. Čistý Střížkov-Hlavní cíl: Zabránit rozšiřování činnosti jakékoliv firmy, která by zhoršila natrvalo životní prostředí v bezprostřední blízkosti našich domovů.

o.s. Nad Drahaňským údolím-o.s. Nad Drahaňským údolím

Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Home | O nás | Stanovy spolku | Registrace | Kontakt