Home | O nás | Stanovy spolku | Registrace | Kontakt | Dokumenty
 HledatMapa stránek
Spolek pro Ďáblice
Registrováno: 48 uživatelů.

TÉMA

Skládka Skládka

Letová dráha Letová dráha

Soubor Areál Ďáblice Soubor Areál Ďáblice

Pražský okruh Pražský okruh

Životní prostředí Životní prostředí

Územní plán Územní plán

Ochrana zeleně Ochrana zeleně

Ostatní Ostatní

Zprávy z jiných o.s. Zprávy z jiných o.s.

Projekt Náměstí Projekt Náměstí

General General

Ďáblické rezidence Ďáblické rezidence

RUBRIKY

Vyjádření České lékařské společnosti k navrhu na zvýšení hladiny hluku Aktuality

Články Články

Dokumenty Dokumenty

Názory  a dopisy Názory a dopisy

Legislativa Legislativa


Mratínský potok č.7

V předvečer vánoc uveřejňujeme 7. a letos poslední díl vyprávění o Mratínském potoku a jeho okolí:

 

Vycházka k přítoku Mratínského potoka

Trochu sluníčka do potemnělé zimní doby roku 2020


Píši všem čtenářům seriálu o Mratínském potoku týden před Štědrým dnem. Vánoční čas je i časem procházek. Chci vás pozvat na procházku k jednomu z přítoků Mratínského potoka.

 

Letos na podzim Čakovice dokončily revitalizaci historického středu obce.  Revitalizace probíhala řadu let. Husův park byl občanům předán letos v babím letě. Nachází se hned vedle páteřní silnice obce.   Je to prohlubeň  - rybník, který v dávné době vyschnul. Zde patrně vyvěral pramen vody a odtékal do Mratínského potoka. Park byl zahradními architekty koncipován jako vyjádření vztahu k místu, kde vedle rybníka byla náves Čakovic a později tu byla instalována socha Mistra Jana Husa. Vše, co tu v současnosti vzniklo, vyjadřuje myšlenku, něco symbolizuje. Více se dočteme u vstupu širokým schodištěm od silnice.   V létě je tu příjemné sednout si na lavičku, odpočívat a nechat se zklidňovat starými stromy a nově vytvořenými kompozicemi květin. Nejsilnější zážitek mi zde přináší sedm javorů. Jejich věk je odhadován na 120 let.  Jsou nádherné. S pokorou se vždy při procházce zastavuji u Remigia. Ano, jeden javor dostal jméno.  Jak se to stalo? Kostel, který se nachází v blízkosti, je zasvěcen sv. Remigiovi.  V naší zemi je jediný kostel, který nese toto jméno biskupa z Rameše. (více na wikipedii).  Pramen vody, ke kterému vás zvu, se nachází v zámeckém parku. Anglický park staletí patří k budově zámečku. I tam si na tabuli přečteme informace o historii místa a proběhlé revitalizaci.  Drobný potůček v parku vyvěrající je překlenut mostky a probublává stromovím do Zámeckého rybníka. Ten je nyní po výlovu vypuštěn. Přesto stoji za to se k němu podívat. V parku se můžete zastavit u dalších překrásných památných stromů. Když z parku vyjdete u hráze rybníka místy, která byla letos také upravena a to vstupní branou do celého zámeckého parku, nemůžete si nevšimnout Mratínského potoka.  Ten tvoří hranici mezi parkem a novým sídlištěm.  Zámecký rybník je potokem napájen. Když přejdete pře silnici k Lidlu, můžete po udržovaného trávníku projít ještě několik desítek metrů a pohledět do vody Mratínského potoka. Na jaře a v létě vám určitě přinese potěšení další část parku - přímá přírodní pěší zóna alejí starších i mladších stromů, mezi něž jsou dětem instalovány herní prvky. U zámečku byla vytvořena dvě jezírka. Na jaře a v létě je zdobí vodotrysk, lekníny a růže.

 

Když půjdete na vycházku ve vánoční podvečer, uvidíte osvětlený Husův park a nasvětlený kostel. V tyto dny je okolí kostela svátečně přisvíceno. Kostelní hodiny odměřují čas a v poledne uslyšíte vyzvánění zvonů z věže.

 

Při svých návštěvách okolních obcí, kam také jezdím na procházky, abych se podívala, jak se kde daří pro občany vytvářet příjemné prostředí, jak je postaráno o potoky a rybníky, jednoznačně čakovický střed obce je místo, které mi přináší při každé návštěvě v kterékoli roční době velké potěšení - příroda, historie, spiritualita a práce radnice, práce zahradních architektů a zahradníků za posledních 30 let. Spjatost tvůrčího zdroje, který nás přesahuje s tvorbou skvěle spolupracujících lidí.

 

L.P. 2020                                                                                                                  Milada Stroblová

 

1.JPG

 

2.JPG

 

3.JPG

 

4.JPG

 

5.JPG

 

6.JPG

 

7.JPG

 

8_ZA!meckA_1_2__rybnA-k.JPG

 

9.JPG

 

10.JPG

 

11_MratA-nskA_1_2__potok.JPG

Alena Marušiaková,
2020-12-20
přečteno 434x

[Zpět]UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Stát se členem sdružení!


NaZemi-Hájíme důstojné pracovní podmínky. NaZemi.

Arnika-Arnika

Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy

Auto*Mat-http://www.auto-mat.cz/

Praha-Ďáblice-Ďáblice místo pro život

o.s. Čistý Střížkov-Hlavní cíl: Zabránit rozšiřování činnosti jakékoliv firmy, která by zhoršila natrvalo životní prostředí v bezprostřední blízkosti našich domovů.

o.s. Nad Drahaňským údolím-o.s. Nad Drahaňským údolím

Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Home | O nás | Stanovy spolku | Registrace | Kontakt