Home | O nás | Stanovy spolku | Registrace | Kontakt | Dokumenty
 HledatMapa stránek
Spolek pro Ďáblice
Registrováno: 48 uživatelů.

TÉMA

Skládka Skládka

Letová dráha Letová dráha

Soubor Areál Ďáblice Soubor Areál Ďáblice

Pražský okruh Pražský okruh

Životní prostředí Životní prostředí

Územní plán Územní plán

Ochrana zeleně Ochrana zeleně

Ostatní Ostatní

Zprávy z jiných o.s. Zprávy z jiných o.s.

Projekt Náměstí Projekt Náměstí

General General

Ďáblické rezidence Ďáblické rezidence

RUBRIKY

Vyjádření České lékařské společnosti k navrhu na zvýšení hladiny hluku Aktuality

Články Články

Dokumenty Dokumenty

Názory  a dopisy Názory a dopisy

Legislativa Legislativa


Vánoční fejeton Milady Stroblové

Tři Milady a vánočka ze šesti Natotata.


Setkání seniorů na přelomu roku 2019. Sedíme s Miladkou, která je trochu znalejší života než já vedle sebe a a ... a nejde jinak, musíme si připomenout, jak se nám povedly vánočky. Ona praví: „ Já každoročně dělám prvně bochánek na zkoušku. Pak zadělám na jednu, ta se sní za jednu svačinu. Další den na svátek už udělám dvě. O svátcích, když se schází rodina, peču tři na rozdání.  Dávno, když jsme žili s mojí babičkou, zadělala jsem vánočky pozdě večer. V noci kynuly a babička je dopoledne, když já byla v práci, upekla."  Můj obličej vyjadřuje úžas a úctu ženě starší určitě o 15 let. Co mám přidat já? Recept na celozrnnější vánočku méně sladkou ten už mám vychytaný, ale problém je vánočku uplést.

 

Říkám:  „Můj děda legionář po návratu z Vladivostoku převzal rodinné pekařství a obě dcery teta i moje maminka dostaly od něj věnem umění uplést vánočku ze šesti a to naráz. Je to krásné a natotata. Tedy žádné skládání tří pletenců na sebe s proklátím těsta párátky. Maminka jménem Milada mě zaplétání učila, ale chyběla mi ta praxe pekárenského provozu. Zapomněla jsem. Maminka odešla a s sebou vzala umění pletení vánočky ze šesti a naráz. „ Miladka s velkým úsměvem přidává. „Je to na internetu. Pekařky to zveřejnily na internetu!" Já jí skáču do řeči: „My jsme to taky s dcerou zjistily. S válem jsme se přesunuly před obrazovku počítače. Pletly jsme a zaplétaly jsme se do problémů a každý hádek těsta se nám prodlužoval, když jsme vánočku znovu a znovu rozplétaly a zase zaplétaly. Nakonec dcera upletla vánočku ze šesti, tak jak si to sama dříve vyšpekulovala. Pletenec je na pohled pěkný, a však vánočka je zcela plochá." To už jsme spolu s Miladkou obě slzely smíchy.

 

Říkám: „Kameraman na internetu musí stát za pekařem, aby se učedníci pletení vánočky z šesti naráz nemátli." Plny radosti ze sdílených zkušeností s pečením starostaré a stále mladé vánočky v době internetu jsme přidávaly další postřehy. Miladka praví:  „Těsto nesmí být moc plné másla, jinak se vánočka rozvalí." Zářím souzněním.  „Moje maminka kdysi vzpomínávala: „Táta byl lidumil a o svátcích si ženské mohly přinést svoji vánočku upéci si ji v jeho parní pekárně první parničce mezi Havlíčkovým Brodem a Tišnovem. Když si hospodyně přicházely pro hotové pečivo, některá dostala na plechu tu rozvalenou a rozzlobila se proto na pekaře.  Můj děda pokaždé zopakoval:  „Jo paní, vy jste chtěla mít vánočku moc dobrou a dala jste do ní moc másla.  Co ještě přidat?  Mandle a rozinky v rumu. Co přidat ještě? Je krásné se na přelomu roku ponořit do krásných vzpomínek a pocítit těšení se na to, že za rok už to bude vánočka ze šesti Natotata.

 

 

Milada (do počtu tří) přeje všem v ponoru k moudrému z minulosti předků snazší zvládnutí roku 2021.

Alena Marušiaková,
2020-12-25
přečteno 354x

[Zpět]UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Stát se členem sdružení!


NaZemi-Hájíme důstojné pracovní podmínky. NaZemi.

Arnika-Arnika

Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy

Auto*Mat-http://www.auto-mat.cz/

Praha-Ďáblice-Ďáblice místo pro život

o.s. Čistý Střížkov-Hlavní cíl: Zabránit rozšiřování činnosti jakékoliv firmy, která by zhoršila natrvalo životní prostředí v bezprostřední blízkosti našich domovů.

o.s. Nad Drahaňským údolím-o.s. Nad Drahaňským údolím

Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Home | O nás | Stanovy spolku | Registrace | Kontakt