Home | O nás | Stanovy spolku | Registrace | Kontakt | Dokumenty
 HledatMapa stránek
Spolek pro Ďáblice
Registrováno: 48 uživatelů.

TÉMA

Skládka Skládka

Letová dráha Letová dráha

Soubor Areál Ďáblice Soubor Areál Ďáblice

Pražský okruh Pražský okruh

Životní prostředí Životní prostředí

Územní plán Územní plán

Ochrana zeleně Ochrana zeleně

Ostatní Ostatní

Zprávy z jiných o.s. Zprávy z jiných o.s.

Projekt Náměstí Projekt Náměstí

General General

Ďáblické rezidence Ďáblické rezidence

RUBRIKY

Vyjádření České lékařské společnosti k navrhu na zvýšení hladiny hluku Aktuality

Články Články

Dokumenty Dokumenty

Názory  a dopisy Názory a dopisy

Legislativa Legislativa


Mratínský potok č.10

V jarním pokračování a v předvečer konce dubna vám přinášíme další, již 10. díl vyprávění Milady Stroblové o Mratínském potoku a jeho okolí:

 

Čištění malé části zaneseného potoka

Na počest svátku sv. Anežky České jsem v roce 2009 vyzvala kamarády aktivisty Ďáblic, abychom spolu uklidili břeh rybníka Ohrada. Přišla jsem však sama. Uklidila jsem vše, co bylo v mých silách. Pro vzpomínku jsem fotoaparátem zaznamenala tuto moji návštěvu.

 

Nyní, když jsem zcela ukončila svou profesi restaurování uměleckých děl, mohu věnovat čas návštěvám prameniště častěji. Něco ve mně potřebuje s ďáblickým potokem žít. Pozorovat ho, pozorovat i jeho okolí. Sklánět se v úctě k předkům, kteří zde žili v dokonalém spojení s přírodou. Ráda i nějaké místo vyčistím.                                                                                                                             Než popíši další svoji návštěvu Mratínského potoka, dávám něco ze svého profesního života na vysvětlení svých postojů ke krajině Ďáblic. Pro vykonávání profese restaurátora je nepostradatelný komplexní přístup v péči o obraz nebo plastiku. Není možné vyhnout se znečištění, poškození a jen barvami přikrašlovat stav. Například při restaurování oltáře bylo k němu lešení přistaveno po několika staletích. Stejně tak vnímám péči o náš domov, celý katastr Ďáblic. Ten má tu krásnou výjimečnost, že na rozdíl od centra naší metropole slučuje v sobě zástavbu, lesy, potok a pole. Harmonický rozvoj Ďáblic si já představuji jako péči o všechny tyto důležité části. Miloš Růžička pracuje jako starosta 11. rokem. V prosinci 2016 odstoupila vedoucí komise životního prostředí. Několik měsíců komisi vedl Martin Tumpach a pak s volbami 2018 komise ukončila činnost. Čekala jsem, že Miloš Růžička po dalším volebním vítězství komisi z občanů příznivců STAN znovu vytvoří. Nestalo se tak. Rada zrušila komisi výstavby a investic. Místo toho se opakovaně dovídáme: „Děláme to jinak."  V Ďáblicích Miloš Růžička vytvořil mikromanažment správy obce. Ten by však měl obsáhnout všechny činnosti, které Ďáblice pro trvale udržitelný rozvoj potřebují neustále vykonávat.  A občané mají právo vyjít do krajiny Ďáblic, a čerpat z ní energii. Jaká je nyní tvář krajiny Ďáblic? To se ve zpravodaji nedozvíme. Díky internetu se nám však nabízí porovnávat, jak jiné komunity Česka přistupují k svému domovu. Nemusím daleko, pojďme do Březiněvsi. Uvádím výtah ze zápisu jednání zastupitelů roku 2020.

 

12_ze_zápisu_jednání_Zast.__Březiněves_29.7.2020

zápis Březiněves.JPG

Péči o životní prostředí od doby vytvoření skládky komunálního odpadu měl v naší obci na starosti placený zaměstnanec. Připomenu paní ing. Králíkovou, kterou na úřad Ďáblic přijal první starosta Ďáblic ak. architekt Jiří Veselý. Toto pracovní místo bylo zrušeno za Miloše Růžičky. Započít jednání s vlastníky nemovitostí, která nejsou dostatečně opečovávána, leží dnes jen a jen na zemědělském inženýrovi Miloši Růžičkovi a stavebním inženýrovi Janu Hrdličkovi. V rozhovorech s Martinem Tumpachem, bývalým místostarostou (vystudoval krajinné inženýrství) se dovídám, že z jeho odborného pohledu by se dalo ve spolupráci s majiteli polností, lesa a potoka pro obecné blaho- nápravu škod na krajině a příjemný životní pocit obyvatel udělat mnoho. On by určitě začal jmenovat příklady. Současná rada zastupitelstva Ďáblic však inženýra krajináře nepotřebuje ani jako odborného konzultanta.

 

Na podzim 2020 pozval ing. Hrdlička majitele břehů Mratínského potoka ke společné prohlídce. Majitelé pozemků u potoka byli vyzváni k odstranění popadaných větví a všeho, co nesmí bránit toku potoka. Pan místostarosta si za to zaslouží poděkování. Do dnešní doby jsem při svých návštěvách potoka od Ďáblické až po ulici Chřibskou nezaznamenala žádné čištění. Právě levá strana potoka mezi Ďáblickou a Chřibskou by mohla být místem k procházkám za předpokladu, že se břeh potoka bude udržovat. 4. dubna jsem si k návštěvě krajiny potoka vzala zahradnické nůžky a i pilku. Chci se snáze dostávat k potoku nad Ďáblickou ulicí. Odříznout něco suchých větví, odstranit trny a bylo hotovo. Při zimní návštěvě jsem si všimla, že u kamenů ležících ve vydlážděném korytu potoka se zadržuje přírodní materiál. O velikonoční neděli jsem viděla, že stav se zhoršil. Nános listí a větve spadlé z mrtvého stromu nad místem zacpaly potok. Rozhodla jsem se pokusit zábranu odstranit. Měla jsem štěstí. Na strmém břehu ležela asi tři metry dlouhá větev, která mi dobře posloužila. Na několika metrech toku vyčištěním poklesla hladina blokované vody asi o 15 cm. Tok se zbavil tlejícího materiálu a voda začala přirozeně proudit. Vyčištění alespoň malé části mi udělalo obrovskou radost.

 

 

20.dubna 2021                                                                                                           Milada Stroblová

 

 

2__Mratinsky_potok,_misto_blokovani_toku_potoka

2__Mratinsky_potok,_misto_blokovani_toku_potoka.png

3_potok_stav_po_zime,__4.4.2021

3_potok_stav_po_zime,__4.4.2021.JPG

4_detail_tlejiciho_materialu

4_detail_tlejiciho_materialu.JPG

5_mrtvy_strom_nad_mistem_blokace_toku_vody

5_mrtvy_strom_nad_mistem_blokace_toku_vody.JPG

6_stav_po_cisteni

6_stav_po_cisteni.JPG

 

7_stav_po_čištění.JPG

8_stav_po_čištění

8_stav_po_čištění.JPG

9_pokles_hladiny_po_odstranění_nánosu

9_pokles_hladiny_po_odstranění_nánosu.JPG

10_pokles_hladiny_změřen

10_pokles_hladiny_změřen.JPG

11_úklid_okolo_Ohrady__listopad_2009

11_úklid_okolo_Ohrady__listopad_2009.JPG

Alena Marušiaková,
2021-04-29
přečteno 529x

[Zpět]UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Stát se členem sdružení!


NaZemi-Hájíme důstojné pracovní podmínky. NaZemi.

Arnika-Arnika

Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy

Auto*Mat-http://www.auto-mat.cz/

Praha-Ďáblice-Ďáblice místo pro život

o.s. Čistý Střížkov-Hlavní cíl: Zabránit rozšiřování činnosti jakékoliv firmy, která by zhoršila natrvalo životní prostředí v bezprostřední blízkosti našich domovů.

o.s. Nad Drahaňským údolím-o.s. Nad Drahaňským údolím

Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Home | O nás | Stanovy spolku | Registrace | Kontakt