Home | O nás | Stanovy spolku | Registrace | Kontakt | Dokumenty
 HledatMapa stránek
Spolek pro Ďáblice
Registrováno: 48 uživatelů.

TÉMA

Skládka Skládka

Letová dráha Letová dráha

Soubor Areál Ďáblice Soubor Areál Ďáblice

Pražský okruh Pražský okruh

Životní prostředí Životní prostředí

Územní plán Územní plán

Ochrana zeleně Ochrana zeleně

Ostatní Ostatní

Zprávy z jiných o.s. Zprávy z jiných o.s.

Projekt Náměstí Projekt Náměstí

General General

Ďáblické rezidence Ďáblické rezidence

RUBRIKY

Vyjádření České lékařské společnosti k navrhu na zvýšení hladiny hluku Aktuality

Články Články

Dokumenty Dokumenty

Názory  a dopisy Názory a dopisy

Legislativa Legislativa


Mratínský potok č.15

Dobrý večer, následuje 15.díl povídání o Mratínském potoku od paní Milady Stroblové.

 

Odkaz Rytířského řádu s červenou hvězdou zavazuje

 

V patnáctém dílu seriálu o Mratínském potoku stále zůstávám v Ďáblicích. Je toho mnoho, co se tu za posledních 32 let událo. Nemluvě o tom, že jsem se seznámila s rodinou, která ve velkostatku Ďáblice žila v době socialistického Československa. V seriálu dojde i na rozhovor s těmito pamětníky. Píši o potoku a o životě v jeho sousedství. Přes moje texty však chtě nechtě představuji sebe. Téma, které v tomto dílu představím, plně souvisí s profesí, kterou jsem 40 let vykonávala. V roce 1979 jsem na Akademii výtvarných umění ukončila studium restaurování maleb - závěsných obrazů a nástěnné malby a také restaurování polychromované plastiky. Od roku 2004 do doku 2018 jsem zvolila práci u Národního památkového ústavu středních Čech. Kontrolovala jsem stav památek zámků tohoto kraje. Restaurovala obrazy v dílně, prováděla údržbu památek v objektech. Není proto divu, že moje krásná profesní deformace mě i po odchodu do důchodu vede k památkám. Nejblíže je vesnická památková zóna našich Ďáblic. V roce 2015, kdy jsme pod vedení Simony Dvořákové realizovali první Zažijme Ďáblice jinak, jsem získala svolení představitelů RŘK podívat se do statku. Připravila jsem naučnou stezku dvorem a upozornila na zajímavé historické i krajinné části statku. S archeologem PhDr. Janem Havrdou občanem Ďáblic jsem vytvořila památeční skládačku. Vrátila jsem se k ní po šesti letech. Znovu jsem pocítila radost. Vám všem čtenářům ji zasílám u příležitosti Adventu.


Velice, velice děkuji Panu Kmínkovi a zaměstnancům firmy Agro Kmínek, kteří se o uchovávání objektů od roku 1989 do restitucí církevního majetku postarali. Vztah k přírodě statku dokládám fotografiemi.

 

V úterý 30. listopadu tohoto roku 2021 proběhlo setkání představitelů Rady Ďáblic, představitelů  RŘK, pracovníků Pražské vodohospodářské společnosti PVS a pana ing. arch Hlaváčka z MHMP s občany Ďáblic k rozvoji MČ. Beseda trvala skoro 4 hodiny. Na nový návrh odvodnění Ďáblic navázal RŘK návrhem výstavby domů za statkem. Představil též nové využití budov statku. Zmínil důležitost zpřístupnění dvora občanům Ďáblic.

 

Já jsem si dovolila asi třikrát zdvořile oslovit představitele řádu, protože se domnívám, že kontakty řádu Křížovníků s občany obce by mohly být širší než jen ve formátu 1 a 1 (jak se dnes slovo používá) starosta a řád zastupující právník (znovu na besedě připomenut právníkem panem Prátem) a účast občanů na mších v kapli. Jestli něco současný stav života na Zemi potřebuje, je spolupráce vycházející z vzájemného naslouchání. Je nám třeba více lásky. Dělejme drobné kroky ke sbližování.

 

Co znamená vesnická památková zóna (zkracována jako VPZ). VPZ je v České republice stupněm plošné ochrany památkového území nižším než vesnická památková rezervace. Vesnická památková zóna má menší koncentraci kulturních památek než vesnická památková rezervace. /citace z wikipedie/ Úkolem je významné kulturní hodnoty v ní zachovat. Zodpovědní jsou majitelé. Po restitucích a po ztrátě původního využití objektů je to úkol přetěžký. Chtěla bych poznat správce obcí, kteří vlastníkům v tomto pomáhají. V Česku je vyhlášeno 211 vesnických památkových zón.

 

13.12.2021                                                                                                         Milada Stroblová

 

1_vjezd_do_statku

1_vjezd_do_statku.JPG

 

2_vstup_do_nadvori_zamecku

2_vstup_do_nadvori_zamecku.JPG

 

3_kaple_pohled_z_nadvori

3_kaple_pohled_z_nadvori.JPG

 

4_jdeme_k_Parkanu

4_jdeme_k_Parkanu.JPG

 

5_tento_pohled_na_skolu_zna_malokdo

5_tento_pohled_na_skolu_zna_malokdo.JPG

 

 

6_pohled_na_zamecek_pres_Parkan

6_pohled_na_zamecek_pres_Parkan.JPG

 

7_krasne_udrzovane_okoli_rybnika

7_krasne_udrzovane_okoli_rybnika.JPG

 

8_detail_stodoly

8_detail_stodoly.JPG

 

9_okno

9_okno.JPG

 

10_stit__hospodarske_budovy

10_stit__hospodarske_budovy.JPG

 

skladacka_ZDJ_celek_4.9._2015

Alena Marušiaková,
2021-12-22
přečteno 340x

[Zpět]UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Stát se členem sdružení!


NaZemi-Hájíme důstojné pracovní podmínky. NaZemi.

Arnika-Arnika

Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy

Auto*Mat-http://www.auto-mat.cz/

Praha-Ďáblice-Ďáblice místo pro život

o.s. Čistý Střížkov-Hlavní cíl: Zabránit rozšiřování činnosti jakékoliv firmy, která by zhoršila natrvalo životní prostředí v bezprostřední blízkosti našich domovů.

o.s. Nad Drahaňským údolím-o.s. Nad Drahaňským údolím

Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Home | O nás | Stanovy spolku | Registrace | Kontakt