Home | O nás | Stanovy spolku | Registrace | Kontakt | Dokumenty
 HledatMapa stránek
Spolek pro Ďáblice
Registrováno: 48 uživatelů.

TÉMA

Skládka Skládka

Letová dráha Letová dráha

Soubor Areál Ďáblice Soubor Areál Ďáblice

Pražský okruh Pražský okruh

Životní prostředí Životní prostředí

Územní plán Územní plán

Ochrana zeleně Ochrana zeleně

Ostatní Ostatní

Zprávy z jiných o.s. Zprávy z jiných o.s.

Projekt Náměstí Projekt Náměstí

General General

Ďáblické rezidence Ďáblické rezidence

RUBRIKY

Vyjádření České lékařské společnosti k navrhu na zvýšení hladiny hluku Aktuality

Články Články

Dokumenty Dokumenty

Názory  a dopisy Názory a dopisy

Legislativa Legislativa


Mratínský potok č.22

Dobrý večer, přinášíme vám v čase komunálních voleb krásné povídání Milady Stroblové, tentokrát o slípce zelenonohé.

 

Hnízdění slípky zelenonohé na Zámeckém rybníku v Čakovicích


Vzpomínám, že v dětství už asi v deseti letech jsem kreslila luční květiny a dávala jsem je doma do váziček. Ve svém skautském období jsem se naučila ty nejkrásnější květiny poznávat. Nyní jsem v důchodu. V přírodě pobývám co nejvíce a přírodu dál poznávám. Mám i více času na zamyšlení.  Je pro mě nejvyšší čas odpovědět si na otázku: Proč žiju? Proč nejrůznější strasti, které mi život přinesl, jsem dokázala hojit balzámem přírody?

 

V tomto dílu seriálu přináším příběh páru slípky zelenonohé, který jsem spoluprožila u Zámeckého rybníku.

 

Před čtyřmi lety 12. srpna 2018 jsem na Zámeckém rybníku spatřila ptáka, který mi učaroval. V takových chvílích říkám: „Pán Bůh tě pěkně vymaloval !"  Tykám tvorům i květinám, které vidím poprvé a oslní mě svou krásou.  Doma pak je můj objev téma pro celou rodinu. Zeť z mého popisu hned věděl, co je to za ptáka a stejně vzal chytrý mobil a všichni jsme sklonili hlavu nad malou svítící obrazovkou. Neznámý pestře zbarvený pták byla slípka zelenonohá. Moje vnoučata  předškolního  věku v těchto chvílích zkouším :  „Může nějaká továrna takovéto ptáčky (kytičky) vyrobit?"  Popovídáme se o kráse přírody, její nenahraditelnosti. A učíme se spolu úctě k ní projevené ochranou.

 

Po rekonstrukci Zámeckého rybníka se ptactvo na jeho hladinu začalo vracet. V květnu jsem pochopila, proč byl ve vodě položen velký plochý kámen, který částí vyčníval nad hladinu. (foto 4) Při jedné návštěvě jsem uviděla, že slípky se na rybník vrátily, kámen přijaly a vystavěly si na něm hnízdo. Život páru jsem často pozorovala.  Vždy, když jsem k rybníku přišla, stál na břehu člověk a pozoroval hnízdící samičku. Od jedné paní jsem se dozvěděla, že samička snesla 8 vajec. Přesto, že hnízdo bylo blízko břehu, samička se nenechala vyplašit, ani z hnízda vylákat soustem rohlíku. Poznala jsem samečka. Pilně nosil na hnízdo další a další kousky přírodního materiálu, který sbíral u břehu. Plaval jaksi nakřivo. Když vyskočil na kámen, uviděla jsem proč. Sameček nemá prstíky levé nožky. Svůj hendikep ho však neodradil od péče o svou partnerku a o budoucí potomstvo. Zjistila jsem si, že tento pták sedí na vejcích tři týdny. Vyklubání mláďat se mi však nepodařilo zachytit. Škoda. Jeden den jsem k rybníku nepřišla a další den bylo již hnízdo prázdné. Obešla jsem celý rybník, chodila jsem po kraji zámeckého parku, rodinka slípky zmizela. Uběhlo několik týdnů a na hladině rybníka se znovu jedna slípka objevila. Mimo kachny však na rybníce přibyli čtyři  hnědaví ptáci. Zeť mi okamžitě vysvětlil, že jsou to nejspíše mláďata. Sedla jsem k počítači a otevřela  Wikipedii.  Už jsem cítila, že se o tomto ptáku chci dozvědět něco více. S poděkováním encyklopedii volně interpretuji informace o životě tohoto krásného ptáka.


Přeji vám čtenářům, aby vás můj malý foto dokument o životě páru krásně zbarveného ptáka potěšil.

 

Převzato z WIKIPEDIE

Samec slípky zelenonohé dorůstá mírně větších rozměrů než samice. Tělo ptáka je leskle černé s modravým nádechem, Hřbet a křídla jsou hnědá. Pozoruhodné jsou jeho žlutozelené pařátky, Přenádhernou ozdobou slípky je červený čelní štítek a zobák se žlutou špičkou. Na bocích jsou nápadné linky bílých per. Končetiny má opatřeny velmi dlouhými prsty, které rozkládají váhu těla a slípce zelenonohé tak umožňují snadno se pohybovat po bahnitém dně a plovoucí vegetaci. Obě pohlaví se zbarvením vzájemně neliší.  Mladí ptáci jsou převážně hnědí.  Slípka zelenonohá náleží k vůbec nejrozšířenějším sladkovodním ptákům světa. Je velmi přizpůsobivá a proto může žít prakticky téměř na všech typech stojatých, pomalu tekoucích sladkých i poloslaných vod od rybníků, jezer a močálů až po průplavy a větší vodní nádrže v samotných centrech měst. Je částečně tažná.  Ptáci ze zamrzajících vodních ploch se každým rokem hromadně stahují směrem na jih. Na českém území hnízdí přibližně 5 000-10 000 párů a zimuje okolo 700-1500 jedinců. V Červeném seznamu České republiky je v současné době zařazena do kategorie téměř ohrožených druh.  Během hnízdění slípka žije v pevném svazku. Zajímavostí je, že pár během jednoho hnízdního období staví z pobřežní vegetace, rákosu a ostatních vodních rostlin hned několik hnízd a pouze jedno, které bývá velké přibližně 15 × 15 cm, využívá k hnízdění, další slouží jako nocoviště. Na vejcích samička sedí zhruba 3 týdny. O mláďata pečují oba rodiče. Mláďata opouští hnízdo již krátce po vylíhnutí. Od rodičů se vzdálí obvykle málo týdnů poté. V jejich blízkosti však zůstávají celé léto a při další snůšce vajec rodičům pomáhají při sezení na vejcích a následném opečovávání vylíhlých mláďat. Slípka zelenonohá se dožívá maximálně 11ti let.

 

30. srpna jsem šla na další obhlídku rybníka. Nespatřila jsem žádnou slípku, hnízdo na kameni bylo rozmetáno větrem. Zní to jako smutný konec příběhu. Ne ne, to je jen konec jedné etapy života.

 

První monitoring hnízdění jsem zaznamenala 29. května, snímky  21 - 24 jsou pořízené 22. srpna.  Hnědí ptáci se zelenožlutýma nohama byla opravdu  mláďata. Po vylíhnutí se zcela určitě rodina slípky uchýlila do utajeného nocležiště v parku.

 

 

12.září 2022     Milada Stroblová

 

 

1 - 3 klidné místo  u Zámeckého rybníka, kde hluk z  Cínovecké neslyšíte

1.JPG

 

2.JPG

 

3.JPG

 

4 hnízdiště,

 

4.JPG

 

5.JPG

 

6.JPG

 

722.JPG

 

822.JPG

 

922.JPG

 

1022.JPG

 

1122.JPG

 

1222.JPG

 

1322.JPG

 

1422.JPG

 

1522.JPG

 

1622.JPG

17 stulík žlutý

1722.JPG

 

2022.JPG

 

21 - 23  mláďata slípky , nohy mláďat  nezapřou svůj původ

2122.JPG

 

2222.JPG

 

24  některý z rodičů 22.srpna

2322.JPG

 

2422.JPG

 

25 první setkání se slípkou zelenonohou

 

2522.JPG

 

 

 

 

Alena Marušiaková,
2022-09-19
přečteno 331x

[Zpět]UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Stát se členem sdružení!


NaZemi-Hájíme důstojné pracovní podmínky. NaZemi.

Arnika-Arnika

Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy

Auto*Mat-http://www.auto-mat.cz/

Praha-Ďáblice-Ďáblice místo pro život

o.s. Čistý Střížkov-Hlavní cíl: Zabránit rozšiřování činnosti jakékoliv firmy, která by zhoršila natrvalo životní prostředí v bezprostřední blízkosti našich domovů.

o.s. Nad Drahaňským údolím-o.s. Nad Drahaňským údolím

Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Home | O nás | Stanovy spolku | Registrace | Kontakt